Koje tablete učinkovito pomažu kod migrene?

Migrena

Izricanje riječi "migrena" ne znači jednostavno glavobolju, već čitavu, izoliranu bolest živčanog sustava, koja ima svoje karakteristične osobine. Nakon 40 godina imovina mora nestati bez traga, ali do tog trenutka može ozbiljno pogoršati kvalitetu života bez upotrebe odgovarajućih lijekova za migrene brzog djelovanja.

Od vremena kada je Hipokrat u 5. stoljeću prije Krista, dijagnosticiranjem bolesti, upoznao pojam "hemicranium" u optjecaj, lijek je napredovao izumom različitih tableta migrene u svojim laboratorijima. Nakon stoljeća riječ je prošla kroz neke promjene i došla nam je već uobičajeno, za percepciju, oblik.

sadržaj:

Zašto migrena je neobična glavobolja

Migrena je nasljedna neurološka bolest koja više utječe na žene, jer je gen odgovoran za razvoj ove vrste glavobolje u X kromosomu. Ovo nije izgovor za lijepe dame da očajnu, jer lijek ne stoji u potrazi za najboljim lijekovima za migrene, ali postoji još jedna prilika da proučite tako bolno pitanje detaljnije.

Bolest je dobila ime, temeljena na simptomatologiji, i doslovno znači "polovicu lubanje". Uvijek boli samo jedan dio glave uz snažnu bol. Tipičan je iznenadni strah od svjetlosti, glasne buke, zvukova i oštrih mirisa. Napad ima imetak koji traje nekoliko dana, često uz mučninu i povraćanje.

Stanje, tijekom kojega postoje prateći simptomi, zove se status migrene. Prethodna je neka pospanost, razdražljivost, depresivno stanje, povremeni gubitak orijentacije u prostoru.

Ako napad nastavi bez faze boli, to se zove bez glave migrene.

Liječenje migrene s određenim lijekovima tijekom tog razdoblja je moguće, ali teško. Osobe s migrenom i osjećaj pristupa napada trebaju prethodno uzeti pilulu od migrene (preventivne droge Cinnarizine, Fenibut), a ako je napad već započeo, Aspirin u jednoj dozi od najmanje 1000 mg jednom.

Analgetička antimigrena, koju je razvila znanost i koja se koristi u praksi, relevantna su samo pri zaustavljanju ili sprječavanju napadaja migrene. Specifičnost bolesti je takva da standardni lijekovi protiv bolova, sami, slabo oslobađaju migrenu, simptomi i liječenje tabletama jako su međusobno povezani.

On koristi kombinaciju više skupina lijekova protiv migrene kao prijam bi se olakšalo napada (Vazobral, Finlepsin, Topomax, cinarizin, Phenibut, Stresam) i jednokratnu naknadu u vrijeme pojave boli (IMIGRAN, Zomig) i analgeticima (Pentalgin, paracetamola Aspirin).

Hormonalni kontraceptivi s migrenom

Uloga ženskih spolnih hormona u razvoju migrene, dovoljno, težak. Promjena njihove koncentracije u krvi izravno je povezana s napadima glavobolje.

Kontraceptivne pilule koje sadrže estrogene i gestagene, u obliku nuspojava, mogu izazvati napadaj migrene. Slično tome, stanje ženskog ciklusa.

Utvrđeno je da nekoliko čimbenika doprinosi statusu migrene:

No, za liječenje menstrualnog ciklusa, policističnih jajnika, endometrioze ili u postmenopauzi koriste se hormonske pripravke (Ovestin supozitoriji). Koliko je njihova primjena dopuštena u ovom slučaju?

Dopušteno je, pa čak i prikazano, u slučajevima napadaja migrene bez aure! Hormonska kontraceptivna krilo sadrže estrogen, može smanjiti učestalost napada ove vrste migrene kao što je spomenuto Ovestin svijeće, bez kojih se u nekim slučajevima ne može učiniti.

Potpuno drugačija priča je kada postoji migrena s aure. Takvi napadaji mogu izazvati, tijekom vremena, razvoj ishemijskog moždanog udara. Hormonski kontraceptivi, zauzvrat, još više pogoršavaju taj rizik.

Stoga je važnost razlikovanja tipova glavobolja od strane liječnika u osnovi važno ako je žena prikazana hormonska droga. Njihove se beneficije ispituju, imajući u vidu potencijalni rizik. Ako se u liječenju bez takvih tableta ne može učiniti, za uklanjanje napadaja i lijek za migrenu u obliku triptana. Zajednička upotreba tih lijekova prihvatljiva je.

Poželjno je imati kompleksnu terapiju u intersticijskom prostoru, koristeći se migrenama, njihovim popisom Cinnarizina, Phenibut, Topamax i Finfosfin.

Jednokratna upotreba aspirin, analgina, paracetamola, ketonalnih i kombiniranih analgetika moguće je na samom početku napada.

Pregled antimigravnih lijekova

Sve što je propisao liječnik, tablete migrena dijele se u dvije vrste:

  • lijek za migrenu kako bi se spriječio napad - se koristi za pacijente koji imaju napadaje više od 2 puta mjesečno i teško ih je podnijeti;
  • učinkovito sredstvo za, zapravo, uhićenje napada.

Važno! Uz čestu uporabu lijeka može doći do tolerancije (zarazna)! Ispravljanje doze ili imenovanje analoga leži isključivo u nadležnosti liječnika

U liječenju migrene, nalazi se popis učinkovitih mjera usmjerenih na postizanje maksimalnih rezultata, algoritam:

  1. Ako je napad počeo, hitna pomoć za migrene sastoji se u uzimanju analgetika.

Prva pomoć, popis: Aspirin, Paracetamol, Pentalgin, Solpadein.

  1. Nakon 40-50 minuta. Opravdano je piti lijekove iz skupine triptana, ako analgetici ne rade.

Pomoć pilulu od migrene u ovom slučaju: Zomig, Relpaks, Imigran, Noramig. To je sredstvo migrene brzog utjecaja!

Važno! Različiti triptani ne mogu se međusobno miješati istodobno

  1. Ako nemate učinak određenog triptapa, morate pokušati uzeti drugu, ali samo na sljedeći napad.
  2. U svim ostalim slučajevima kada je glavobolja atipična, i slabo u dijagnostici, pomaže NSAID (nesteroidni protuupalni lijek) Bonifen (2-4 tablete, ali ne više od 6 puta / dan), nimesulid (1-2 tableta / dan).

Bez sumnje, ranije su uzimale migrene, brži i učinkovitiji njihov učinak.

Odvojena skupina su pripravci ergot alkaloida (uterinske rogove).

Ergot je gljiva koja živi na jajnicima žitarica, posebice raž i pšenicu. Klasični predstavnici - lijekovi Redergin, Ergotamine. Oni se koriste za prevenciju i dobro zaustavljanje napada migrene, ali zbog njihove visoke toksičnosti, oni imaju ograničenu primjenu.

Analgetici za migrenu

Trgovačko ime pripreme

Upozorenja za uporabu

glavobolja; pasta; zglobne; mišićna, migrena

S napadima migrene, ne manje od 1 g jednom.

Ne više od 8 g / dan

Peptički ulkus želuca i duodenuma u fazi pogoršanja; I i III trudnoća trudnoće; dojenje; djeca do 15 godina; individualna netrpeljivost

glavobolja; pasta; mialgija; neuralgiju; migrena; artralgije; groznim uvjetima

S napadima migrene, ne manje od 1 g jednom.

Ne više od 4 g / dan

Ozbiljna insuficijencija jetre i bubrega. Pojedinačna netolerancija. Djeca do 3 godine starosti

Pentalgin tablete №12

Paracetamol 325 mg; Feniramin maleat - 10 mg; Naproksen - 100 mg; Drotaverina hidroklorid 40 mg; Kofein 50 mg

Sindrom boli raznih geneza (glavobolja, dentalna bolest), neuralgija

1 tableta 1-3 puta dnevno

Izraženo oštećenje funkcije bubrega i / ili jetre; peptički ulkus želuca i dvanaesnika u fazi egzacerbacije; teška arterijska hipertenzija; trauma glave; djeca mlađa od 12 godina

Solpadein kapsule №12

Paracetamol 500 mg, kofein 30 mg, kodeinski fosfat 8 mg

Glavobolja, zubobolja; bol s sinusitisom; migrena; neuralgija

1 tableta 3-4 puta dnevno

Organske bolesti kardiovaskularnog sustava; arterijska hipertenzija; stanje nakon CCT; teške insuficijencije jetre i / ili bubrega; djeca mlađa od 12 godina

Predstavnici skupine triptana

Trgovačko ime pripreme

Upozorenja za uporabu

Zolmitriptan 2,5 mg

Suzbijanje napada migrene s ili bez aure

2,5 mg 2 puta dnevno, ali ne više od 10 mg

Dob djece - do 18 godina; ishemična srčana bolest; teška bubrežna insuficijencija; netolerancije na galaktozu

Sumatriptan 0,5 g i 0,1 g

Suzbijanje napada migrene s ili bez aure

50-100 mg 3 puta dnevno

Dob od 18 godina; infarkt miokarda; nekontrolirana arterijska hipertenzija; značajno oštećenje funkcije jetre i / ili bubrega

Eletriptan 0,04 g

Suzbijanje napada migrene s ili bez aure

1-2 tablete, ali ne više od 4 puta dnevno

Dob od 18 godina; bolesti koronarnih arterija, teške povrede funkcije jetre; nekontrolirana arterijska hipertenzija; netolerancije na laktozu

Alkaloidi ergota

  1. Ergotamin (ergotamin hidrostatrat 0,001 g) se koristi za migrenu na početku napada ili u prodromnom (prethodnom) razdoblju. Jedna doza unosa je 2 mg, dnevno - ne više od 4 mg.

Kontraindikacije: trudnoća, bolest jetre i bubrega, sepsa (trovanje krvi), teška ateroskleroza, stenocardia.

Upotreba lijeka za više od 7 dana zahtijeva nadzor liječnika.

  1. Redergin (dihidroergotoksin mesilat 1,5 mg) primjenjuje se prije jela 1,5 mg 3 puta dnevno, ako je potrebno, jednom, 4,5 mg jednom dnevno.

Kontraindikacije: bradikardija, arterijska hipotenzija, ishemijska srčana bolest.

Preventivno liječenje

Što to znači? Skupina lijekova, često u kompozitnoj terapiji, koristi posebni pacijent kako bi se smanjili napadi migrene i olakšali njihov protok. Bez obzira koliko su dobri analgetici, s dugotrajnom zlouporabom takvih tableta, ovisnost i ovisnost počinju. Postoji opasnost od uzimanja abususne glavobolje, kada sami lijekovi uzrokuju glavobolju.

  • Lijek Vazobral s migrenom, kao preventivnim sredstvom za hipertenziju arterija, pokazao se vrlo učinkovitim. Vraća oslabljenu moždanu cirkulaciju i jača zidove krvnih žila.
  • pacijenti su najviši. Osobito je pokazano ljudima u dobi od teških glavobolja i vrtoglavice. Uklanja hipoksiju i zasićuje mozak s kisikom. Uzmi 1-2 tablete 2 puta dnevno.
  • Učinkovita terapija s antikonvulzivima, koja uključuje finlepsin (600-800 mg dnevno) i Topamax (100 mg dnevno).
  • i Topamax se objavljuju strogo prema receptu liječnika.
  • Blokator kalcijevog kanala Cinnarizin, uz poboljšanje cirkulacije krvi, pokazuje dugotrajno liječenje i sedaciju. Preporučuje se za migrenu s aura. Ulaz - 225 mg na dan.
  • Normalizira cirkulaciju mozga, smanjuje ton krvnih žila, ima antikonvulzivni učinak, eliminira paniku i anksioznost Fenibut.

Za preventivne svrhe Phenibut se uzima jednom dnevno u dozi od 150 mg. Učinkovito u kombinaciji s Vazobralom.

Što točno droga treba u konačnoj analizi ležati u nadležnosti liječnika koji je upoznat s pacijentovom poviješću i individualnim karakteristikama. U medicinskoj praksi često se koristi kombinacija antagonista kalcija (Cinnarizine) s antikonvulzivima (Finplesin, Topamax) i antidepresivi.

Prevencija napada migrene, zaključena u pravilno odabranim lijekovima u kombinaciji sa zdravim životnim stilom, znatno olakšava pojavu napadaja i smanjuje njihov broj na minimalnu razinu. Kvaliteta života dramatično se mijenja kada više nema prostora za bol.

Migrene tablete. Popis učinkovitih jeftinih sredstava. pripravci

Migrena je bolest neurološke prirode, koja utječe na živčani sustav i karakterizira periodički napadaj glavobolje ili redovite, bolne senzacije na jednoj strani glave ili s druge strane.

Ono što je važno znati o migrenama

U nekim slučajevima, migrena može biti bilateralna. Ovaj se problem odnosi na mlade djevojke starosne dobi od 20-30 godina i odrasle žene u dobi od 40 do 50 godina. Ponekad se ta bolest javlja kod djece od 4 godine. Pojava tih napada javlja se 1-2 puta godišnje i doseže nekoliko puta tjedno ili mjesec dana.

Postoji migrena često zbog procesa aktivacije koji se javlja u središtu trigeminalnog živca. Migrena se može naslijediti. Kako tijelo raste, njezini znakovi slabe. U dobi od 25 do 35 godine ova bolest doseže svoj vrhunac.

Simptomi migrene

Ova bolest je drugačija od drugih. Iznenada nastaje, ne reagira na analgetike i nestaje i neprimjetno. Simptomi migrene sastoje se od boli s jedne strane glave i može trajati od pola sata do pet dana. Može biti u očima, čelu i hramovima.

Pacijenti su često razdraženi jakim svjetlom i jakim zvukovima. Istodobno, tlak ostaje normalan. Osoba može mučiti mučninom, ponekad uz povraćanje. To se događa spontano, bez vezivanja za moždani udar, tumor na mozgu, a ponekad može ukazivati ​​na razvoj takvih patologija.

Postoji nekoliko vrsta migrene:

  1. Oko, bez aure,
  2. Hemiplegični,
  3. Vrat.

Glavobolja se rijetko javlja na obje strane glave. Pojava migrene u takvim je slučajevima povezana s krvnim žilama, ali nema nikakve veze s povećanjem ili sniženjem krvnog tlaka. Intrakranijalni tlak ili udari glaukoma također nemaju osnovu za početak migrene. To je sasvim drugačija vrsta glavobolje.

Zanimljiva činjenica! Čak i prije rođenja Krista, ta je bolest bila poznata, ali nije imala ime. Kasnije je veliki Hipokrat opisao simptome bolesti (oko 400. god.) I odredio njeno ime. Ipak, predak njezina klasičnog imena bio je drevni rimski liječnik - Claudius Galen.

I također posjeduje otkriće o lokalizaciji boli. Mnogi genije prate ovu bolest. Ona je inherentna ljudima koji vole mentalni rad. Mnogi genijalci su patili od ove bolesti: (Poncijem Pilatom, Peter Čajkovskog, Edgar Allan Poe, Karl Marx, Anton Čehov, Julije Cezar, Sigmunda Freuda, Darwin, Newton).

Uzroci migrene u žena

Glavni čimbenik u razvoju migrene kod žena je nasljednost, ali do kraja njegovih uzroka nije jasno, jer ima složeni mehanizam za razvoj takvog stanja.

Sljedeće preopterećenje tijela može izazvati migrenu:

  1. fizički;
  2. emocionalna;
  3. Poremećaj prehrane;
  4. Pijenje alkohola;
  5. Poremećaj spavanja;
  6. Pregrijavanje sunca;
  7. buke;
  8. Promjena u vremenskim uvjetima;
  9. pušenje;
  10. Promjene u hormonalnoj pozadini žena

Statistike pokazuju da u ovoj skupini žena u 80% slučajeva utječe na ovu bolest. Rizik od boli je u predstavnicima muškarca, no kod žena ova se bolest manifestira mnogo češće nego kod muškaraca.

Migrena ima genetsku predispoziciju. Od majke do djeteta je naslijeđeno.

Zanimljivo je! Ljudi koji se bave mentalnim radom, aktivni, ambiciozni i težnja za visinama, su u očima ove izborne bolesti. Oni žele biti prvi svugdje i u svemu, i time uzrokuju da mozak neprestano rade i neprimjereno troše energiju. Rizična skupina za ovu bolest je radoholičari.

Nego liječiti migrenu

U ovom slučaju, samo-lijek je kategorično kontraindiciran, jer nepravilan unos lijekova može dovesti do novih napada i dugotrajnog tijeka bolesti.

Nema nedvosmislenog odgovora, kako, liječiti bolest. No, preporučene su skupine lijekova usmjerenih na smanjenje napada.

Migrene tablete

Popis učinkovitih lijekova:

  1. pripravci, koja ne sadrži lijekove (paracetamol, ibuprofen)
  2. Reglan
  3. Lijek, ukrašena u obliku spreja (dihidroergotamina) Pacijenti ga često nose s njima.
  4. sumatriptan i drugi su agonisti receptora seratina.

U 95% slučajeva uz pomoć tih lijekova napad je uspješno kopiran izvan bolnice. Ako lijekovi nemaju željeni učinak, pacijent je odmah hospitaliziran. Za blagu bolest, dovoljno je koristiti jedan analgetik.

Uz intenzivnije i trajne napade, preporučuje se lijek serija tripton. U trenutku početka napadaja, potrebno je uzeti tabletu od tripton i napraviti jednu injekciju za prskanje, a dva sata kasnije, ponovite ove akcije.

U tom slučaju, ako lijek ne daju učinak, morate promijeniti lijek. Zato, proces liječenja migrene traje dosta vremena i praćen je financijskim gubitcima pacijenta.

analgetici

Ti lijekovi mogu se kupiti u bilo kojoj ljekarni i bez liječničkog recepta. Analgetici, do danas, najpopularniji su za uklanjanje sindroma boli. Da biste dobili učinak tih lijekova, trebali bi uzeti 2 tablete dnevno, stisnu velike količine tekućine.

Ovi lijekovi se preporučuju ne samo kao lijekovi za ublažavanje boli, već i kao febrifuga. Analgin i Tempalgin su najčešći lijekovi ove skupine, ali imaju mnoge nuspojave. Pažljivo se prijavite za djecu.

Aspirin ili acetilsalicilna kiselina koriste se za migrenu kao antipiretik, a kodein - ima slab narkotički i analgetski učinak. Kofein u napadima migrene je psihostimulant.

antispasmotika

Prije 10 godina, bili su učinkoviti lijekovi za kontrolu migrene. Nakon nekog vremena medicinska svjetiljka došla je do zaključka da nema napadaja grčeva u napadima migrene, što znači, antispasmotika nemaju takav kurativni učinak kao i preparati koji sadrže kofeine. Spazmolitici, koje često uzimaju pacijenti: Ho-shpa, Dibazol, Neotitenska kiselina i drugi lijekovi.

Umirujuće znači

Stručnjaci savjetuju da se ne uključe s antidepresivima, jer umiruju živčani sustav i uklanjaju glavobolju, ovo nije jamstvo da će pacijent dobiti učinkovit tretman za migrenu. Čak iu kvaliteti prevencije takvi umirujući agensi poput Doceline i Amitriptyline nisu prikladni za svakoga.

Tablete s kofeinom

Tablete koje sadrže kofein (nesteroidni protuupalni lijekovi) koriste se za zaustavljanje napadaja i liječenje bolesti umjerene bolesti.

Tryptani iz migrene (lijekovi), cijena

Triptani nisu uvijek učinkoviti u migrenama, samo neke od njihovih skupina daju vrlo pozitivan rezultat. Lijek mora biti testiran. Oni ne samo da mogu osloboditi bolesnika od glavobolje, već i eliminirati simptome povezane s tom bolesti (mučnina, povraćanje).

Kod ispitivanja tih lijekova utvrđeno je da je 65% ispitanika primilo značajno olakšanje. U suvremenom liječenju migrene koriste se sljedeći lijekovi: sumatriptan, zolmitriptan, naratriptan i eletriptan. Cijena u ljekarnama iznosi 100 rubalja. do 1500 r.

Važno je: Triptani su nedopustivi u liječenju pacijenata koji boluju od arterijskog tlaka i ishemijske bolesti srca. I u ovoj skupini rizika su pacijenti koji su podvrgnuti miokardijalnom infarktu ili moždanom udaru.

Liječenje s narodnim lijekovima

Ako su napadi rijetki, potrebna će pomoć biti osigurana ljudskim sredstvima. Oni će također biti učinkoviti u slučaju pogoršanja bolesti.

Na prvim znakovima migrene, pomoći će se piti iz ljekovitog bilja malina i vrba grana u omjeru 1: 1. Ovo iscjeljivanje sadrži acetilsalicilnu kiselinu. Možete popiti vruće crni čaj.

U nekim slučajevima koristite ergot bujon, ali, nažalost, to je vrlo otrovno i može se otrovati. Ergot ima svoje kontraindikacije: trudnoću, hipertenziju i anginu pektoris. Preporučeni tečaj je tjedan.

Ako pacijent odbija uzimati dekocije i lijekove, postoji drugi način. Iza ušiju na čelu i hramu, trljanje eteričnog ulja od menta - ovo olakšava bol migrene. Ponekad ulje za ulje može pomoći, kao antikonvulziv.

Oštre glavobolje pomoći će ukloniti mokri ručnik pričvršćen na mjesto lokalizacije. Bit će učinkovita i hladna kupka za stopala. U prehrani, morate obratiti pozornost na povrće, osim rajčice. Budite sigurni da ćete jesti u prehrani vitamina skupine B.

oblozi

Naši preci uspješno su koristili takve jednostavne načine kao kompresije. Na čelu možete staviti rezani krumpir, limene klinove ili mokru platnu. Također će biti korisne i kockice leda. Zamjena hladnih i vrućih obloga daje pozitivan rezultat.

Limun kompresija

Vrlo djelotvoran je komprimiranje limuna. Izvadite sok od limuna u šalicu i stavite ga u hladnjak 10 minuta. Oblog ili gaza treba biti natopljen ovim sokom i pričvrstiti na čelo i hramove. Držite takav komprimirati treba biti 30 minuta.

Biljni dekocije, infuzije, čajevi

U određenim slučajevima spašava crni vrući čaj s medom. Čaj sadrži tvari koje utječu na živčani sustav i imaju blago djelovanje, za razliku od kave. Mozak dobiva mnogo više kisika i pacijent opušta. Cirkulacija se normalizira i pacijent doživljava znatno olakšanje.

Zeleni čaj od glavobolje

Drugi alat je vrlo koristan u ovom slučaju - zeleni čaj s prstohvatom od metvice. Savršeno se bori s glavoboljom, koja je uz migrenu uzrokovana umorom, prekomjernim nagonom, vazospazmom, menstruacijom kod žena. Trebali biste ga piti jednom dnevno i prije jela.

Početak liječenja: kod prvog napada glavobolje. Piti zeleni čaj vrlo polako u ždrijelu, jer utječe na razinu pritiska. Stavite je u porculansku čašu, malo inzistirajući. Sila utjecaja, izjednačava se s crnim čajem.

Migrena s aura, simptomi, liječenje

Migrena s aura - teške paroksizmne glavobolje, koje prethode vizualni i govorni poremećaji.

Posebnost ove migrene je da je komplicirana raznim vizualnim poremećajima. Da biste pravilno dijagnosticirali migrenu s aure, morate se osloniti na podatke iz neuroloških i oftalmoloških pregleda, EEG, MRI i CT mozga.

Liječenje uključuje prevenciju i suspenzije napadaja.

simptomi

Ovakvu vrstu migrene karakteriziraju prekursori, koji traju oko sat vremena. Da biste zaustavili napad, trebali biste uzeti sredstva koju je propisao vaš liječnik. Tijekom tog perioda pacijent doživljava gubitak osjetljivosti, poremećaj govora, smanjuje, u očima vidi munje ili crne mrlje.

Sve to može biti praćeno halucinacijama. I tek nakon završetka ovih znakova, za sat vremena, postoji jaka glavobolja. Bolest se proteže na čelo, hramove, oči i zarobljuje donju čeljust. U ovom trenutku pilule neće dati željeni učinak.

Tu je bljedilo kože, a zatim oštar crvenilo, počinje lakrljanje. U području zahvaćenom tom bolesti, sluznica oka je hiperemična.

Postupno se dodaju simptomi kao što su česti i velik broj salivacija, mučnina i kratkoća daha zbog zagušenja nosa.

Uzroci migrene s aura

  1. Stanja;
  2. Nedostatak sna;
  3. Oštra promjena temperature;
  4. Prevelika svjetlost;
  5. Konstantna buka;
  6. Treperi monitor;
  7. Oštri mirisi;
  8. Prekomjerna seksualna aktivnost;
  9. menstruacija;
  10. Produženo primanje kontraceptiva;
  11. Terapija s hormonima.

Primijetili su da se ljudi koji se ne žale za životom i da su optimistični oko toga, manje su vjerojatno da će biti poraženi napadima migrene od onih koji osjećaju stalan osjećaj nezadovoljstva i razdražljivosti. Za ovu vrstu migrene nalaze se: hipohondriji, bolesnici s depresivnom neuroza i poremećajima spavanja i sindrom kroničnog umora.

Za borbu protiv migrene potrebna je prehrana. Mnogi proizvodi mogu izazvati glavobolje. To su takvi prehrambeni proizvodi kao: citrusi, riblji kavijar, banane, sir, orašasti plodovi i crno vino.

Neurolozi tvrde da nisu sami proizvodi koji su štetni, nego i vrijeme koincidencije nastupa napada, zajedno s potrošnjom određene hrane. Mozak to popravlja, a zatim glavobolja uzrokuje, kao reakciju na ovaj proizvod.

Liječenje migrene s aura

Liječenje migrene s arom podijeljeno je na dva područja: liječenje napadaja migrene i njihovu prevenciju. U ovom slučaju, individualni pristup i liječenje važni su na temelju rezultata EKG-a.

1. Kako spriječiti konvulzije

Koristite NSAID (naproksen, ibuprofen, diklofenak) ili analgetici. S jakim i produljenim glavoboljama liječnik propisuje lijekove poput triptana: zolmitriptan, naratriptan, eletriptan, sumatriptan.

Kod povraćanja dodaje se lijek koji zaustavlja povraćanje: klorpromazin ili domperidon.

2. Za profilaksu napadaja migrene preporučuje se liječenje lijekovima 1-2 puta mjesečno. Postupak je vrlo dugotrajan i traži puno vremena. Također preporučujemo antidepresive i psihotropne lijekove. Znanstvenici su sada zauzeti problemom učinkovitog liječenja migrene.

Važno je znati! Također postoji nefarmakološki pristup kvalitetnom liječenju ove bolesti. Vrlo je važno pacijentovo stajanje prema bolesti, sukladnost s prehranom i prehranom, korištenje dekocija. Ovdje je važan i psihološki moment.

Pacijent treba analizirati situaciju, promijeniti način života. Ako to nije učinjeno, dugo doze lijekova može dugo trajati bez ikakvog vidljivog rezultata.

Migrena u djece, simptomi, liječenje

Uzroci izgleda i liječenja migrene u djece

U djece, bolest se pojavljuje iznenada i bez ikakvog razloga, ali može se izazvati jedući određenu hranu, kinesku kuhinju.

U rizičnoj skupini:

simptomi dijete je isto kao i odrasli. Prije bolesti, dijete može postati žamor, razdražljiv i povučen, ili obratno, uzrujan i pričljiv. Ova djeca su uznemirena zbog sna i apetita.

Dječja aura često je vizualna. Dijete ne može reći što ga uznemiruje, a zatim liječnik prikazuje slike ili pita za crtanje onoga što vidi. Obično pred njegovim očima postoje različite linije, točkice, nejasne i mutne slike.

Dijete je često vrtoglavica, funkcije govora su povrijeđene, sjećanje pati, a lice je ukočen. Postoje problemi u koordinaciji. Napad traje 4 sata. Dijete postaje tromo, prešutno, pospano, bojeći se svjetla. Uočene su mučnine, povraćanje, zimica i umor. To se nastavlja i nakon napada nekoliko dana.

Za liječenje migrene kod djece potrebno je pratiti dnevnu rutinu, da se spasi od stresa, slijedi dijetu, ako je dijete školarac, tada morate smanjiti opterećenje treninga. Napad se može zaustaviti kod kuće. Da biste to učinili, stavite dijete na krevet u tamnoj i hladnoj sobi kako bi mogao zaspati.

Ovisno o trajanju napada, možete ga zaustaviti ibuprofenom ili naproksenom, osim aspirina. Lijekovi se ne smiju davati više od dva puta tjedno za pogoršanje.

Kako ublažiti migrenu (glavobolju) tijekom trudnoće

Liječenje tijekom trudnoće

Tijekom trudnoće migrena se nakuplja ili slabi. Ponekad se takvi napadi prvi put primjećuju kod žena. Djelomično ovisi o fluktuacijama hormonskog podrijetla. Za buduće dijete, ova bolest nema nikakvog učinka.

Za pacijente s migrenom koji su karakterizirani takvim simptomima:

  1. Groznica uz glavobolju;
  2. Trajanje napada ili učestalo ponavljanje boli;
  3. Pogoršanje vida (zamagljeni i nejasni obrisi).

Kako ublažiti migrene u trudnoći

Kada imate bol, jednostavno stavite hladan kompres na glavu. Kada stručnjaci trudnoće preporučuju uzimanje acetaminofen tablete (Tylenol) strogo na savjet liječnika. Nemojte sami uzimati protuupalni lijekovi, osobito aspirin.

Gimnastika protiv migrene

Vrlo pozitivno utječu na ljudsko tijelo u ovoj bolesti, gimnastici i samo-masaži. Gimnastika protiv migrene - vrlo učinkovit. Možete ukloniti mreškanje u glavi, samo podizanje i spuštanje obrva. Neodređenost vida može se izbjeći pritiskom na očne jabučice.

Ako je potez udaraca whiskyja najmanje 2 minute, možete smanjiti napade iscrpljujućih glavobolja. Ako tresti glavu u jednom ili drugom smjeru, učinak postupka će biti pozitivan.

Još jedna dobra vježba: trebate ležati na podu sa žrtvom na teniskoj lopti i malo leći. Ali ove vježbe su učinkovite samo ako napadi nisu jako jaki.

Što ne raditi s migrenama

Nemojte se baviti samozavaravanjem, vjerujući da će glavobolja otići. Neke hrane mogu uzrokovati alergije. Potrebno je odlučiti o prehrani, a ne kršiti ga ni pod kojim okolnostima. Više od 30% bolesnika s migrenom izvijestilo je o povišenoj glavoboljci kada jede određeni proizvod.

Prevencija migrene, lijekova, a ne samo

Preventivne metode uključuju:

  1. Opuštajuće vježbe;
  2. Joga;
  3. akupunktura;
  4. Masaža.

Potrebno je pratiti hranu koja se svakodnevno uzima za hranu. Da biste spriječili migrenu, morate isključiti iz vaših prehrambenih proizvoda koji sadrže tiramin. Proizvodi kao što su kakao, citrusa, čokolada, mahunarke, tvrde sireve ograničeni na minimalnim brojem ili potpuno iskorijeniti. Alkohol u migrenu zabranjen je u bilo kojem obliku.

Idite u korist hodanja na svježem zraku, nedostatka stresnih situacija, pozitivnog stava prema životu. Zdravi san i kvalitetna prehrana vratit će snagu i snagu duha. S vremena na vrijeme, pijte vitamin B i pazite na vaskularno zdravlje.

Migrene tablete. U ovom videozapisu prikazan je popis učinkovitih lijekova s ​​niskim troškovima za glavobolje:

Video o tome što je migrena i kako djeluju lijekovi protiv migrene:

Što tablete migrene preporučuju liječnici. Popis učinkovitih lijekova s ​​niskim troškovima za glavobolje:

Lijekovi za migrenu: popis brzih tableta

Lijekovi i narodni lijekovi pomoći će se nositi se s statusom migrene, harbingers, aktivira i aktivni oblik bolesti. Klasični standard za liječenje glavobolja je triptans. Liječenje migrene kombinira, tako da popis uključuje analgetike, protuupalne lijekove, vazodilatatore, antispazmodike.

Migrene pilule: kako rade

Tryptani su brzo pripremljeni. Oni utječu na receptore stijenke žila, što dovodi do širenja cerebralne arterije, dok se osjećaji boli smanjuju. S blagim oblicima migrene, lijekovi pomažu da se potpuno riješi cefalalgije. Učinkoviti lijekovi za napetost glavobolje i stresni cefalgijski sindrom.

Selektivni lijekovi imaju selektivni učinak - na receptore koji se nalaze u cerebralnim žilama. Na opskrbu krvlju srca znači da nemaju utjecaja. Anestetički učinak postiže se zbog blokade trigeminskih živčanih receptora, spinalnih jezgri. S produljenom uporabom, učestalost recidiva smanjuje se. Korištenje tih lijekova s ​​statusom migrene kod aure popularno je zbog uklanjanja takvih prekursora migrene, kao što su zvuk, fotofobija, mučnina i povraćanje.

Spazmolitici, analgetici i antikonvulzivi

Zajednička sredstva mogu se podijeliti u dvije skupine - anestetike i preventivne. Popis bolova protiv glavobolje:

  • Derivati ​​ergotamina (kabergote).
  • Nesteroidni protuupalni lijekovi (Ibuprofen, Nyz).

Preventivna medicina bi trebala spriječiti razvoj napada, ukloniti bol sindrom. Profilaktičke tablete - popis lijekova:

  1. blokatori kalcijevih kanala;
  2. beta-blokatore;
  3. antidepresive;
  4. antikonvulzivi.

Pouzdan lijek za napade migrene

Brzo eliminirati sljedeće skupine lijekova - analgetici, triptani, ergotamini. Prvi s statusom migrene učinkovit je kada migrena ima lagani put. U obliku blago patologije preporučenom kombinacijom analgetika i protuupalnih lijekova, kao što je „kodeinom”, „” „ibuprofen diklofenaka”, „” „naproksen, ketoprofen”, „Aspirin” „metamizol”. Podizanje tableta, ne biste se trebali oslanjati na podatke grupe. Oni imaju nisku učinkovitost. Kod patologije propisane su ozbiljnije lijekove.

triptana

Lijekovi imaju brz učinak, stoga se koriste u akutnom obliku migrene. Nije bilo rasprostranjene distribucije, jer je njihova cijena visoka. Učinkovitost triptana treba provjeriti tri puta. Stručnjaci savjetuju da konačno odaberu lijek nakon 3 praktična pokusa. Ako nakon jednog ne postoji potpuno uklanjanje migrene, nemojte odustati od lijeka. Kod ponovljene primjene (za 2 sata) povećajte dozu.

Triptani su podvrgnuti kliničkim ispitivanjima koja su pokazala prednost tableta u usporedbi s analognim drugim skupinama. Popis migrene Triptans brzo djelovanje status. - "zolmitriptan", "Noramig", "sumatriptan" "IMIGRAN", "Zomig", "Trimigren", "Eletriptan", "naratriptan"

Ergotamini za uklanjanje migrene aure

Te se tablete s migrenom ne mogu dugo koristiti. Oni imaju brzi vazodilatni učinak, ali su zarazni. Popularni ergotamini - "Akliman", "Sekabrevin", "Ergomar", "Neo-Gynofort", "Ginoforth", "Kagginergin".

Povećava terapeutsko djelovanje lijeka u kombinaciji s drugim skupinama. Dobar učinak u kliničkim ispitivanjima osigurava kombinacija ergormara i kofeina. Analgetici se koriste za bol u glavi. Napad na takve pilule od migrene ne prestaje, ali se može koristiti u kombiniranoj terapiji za bolest. Popis analgetskih tableta:

  1. "Tempalgin" - sastoji se od analgina i tempidona.
  2. Citramon - uključuje kofein, limunsku kiselinu, kakao.
  3. "Pentalgin" - kombinirani lijek za migrenu. Sadrži amidopirin, kofein, analgin i mnoge druge sastojke.
  4. "Solpadein" - nove tablete na bazi paracetamola.
  5. "Analgin" je sintetička medicina. Uspješno ublažava bol napetosti, vazospazme i neurološke cefalalgije.

Izbor optimalnog liječenja cephalatira se na praktičan način. Nemoguće je predvidjeti učinak lijeka na pojedini pacijent unaprijed. Tek nakon trostruke aplikacije se procjenjuje terapijski učinak lijeka.

Kombinirani lijekovi s migrenom

Popularno od glavobolje - Stopmigren, Solpadein, Tetralgin, Pentalgin, Ketanov, Kaffetin. Sastav kombiniranih lijekova temelji se na kodeinu, fenobarbitu, kofeinu i nizu sličnih komponenti. Zbog kombiniranog sastava, terapeutski učinak tableta na tijelo se povećava. Prve kliničke manifestacije učinka lijeka mogu se pratiti nakon 20 minuta, što omogućava brzo uklanjanje nuspojava i sindroma boli. Bilo koja skupina lijeka ima nedostatak - slab učinak na teške oblike bolesti.

"Excedrin"

Nedavno je lijek ušao u kliničku praksu, sadrži kofein, acetilsalicilnu kiselinu, paracetamol. Sastojci daju protuupalno, antipiretično i analgetsko djelovanje. Mehanizam utjecaja je zbog inhibicije središta termoregulacije hipotalamusa i smanjenja aktivnosti produkcije prostaglandina tkivima. Antipiretsko i analgetsko djelovanje postiže se zbog acetilsalicilne kiseline.

"Eksedrin" poboljšava opskrbu krvlju, smanjuje stvaranje krvnih ugrušaka. Kofein uzbuđuje respiratorne i kardiovaskularne centre. Tablete proširuju arterije, uklanjaju pospanost, povećavaju fizičku i mentalnu aktivnost mozga. "Excerdin" sadrži kofein u malim dozama koje nemaju stimulativni učinak na središnji živčani sustav. Koncentracija lijeka je dovoljna za vraćanje vaskularnog tonusa, ubrzanje opskrbe krvlju.

Menstruacijska migrena

Ako žene imaju menstrualni oblik migrene, pilule su dizajnirane da zaustave napad, sprečavajući naknadnu recidiv migrene. Uklanjanje napada u žena s reproduktivnom patologijom vrši se ergotamini, nesteroidnim protuupalnim sredstvima, triptanima. Tablete iz migrene koriste se za različite vrste boli. Razmotrimo samo njihove dnevne doze:

  1. Ibuprofen 400 mg;
  2. "Diklofenak" - 30-50 mg;
  3. "Aspirin" (acetilsalicilna kiselina) - 1000 mg;
  4. Sumatriptan - 100 mg;
  5. "Eletriptan" - 45 mg;
  6. "Digidergot".

Prilikom odabira lijeka za napadaj migrene, morate slijediti važna načela: nemojte koristiti analgetike i protuupalne lijekove već više od 10 dana. Ako lijekovi ne zaustave napad, trebate dodati triptane. Da biste spriječili bol u abusumu u glavi, prekinite sredstva koja sadrže barbiturate, opioide, kofein. "Excedrine" se ne koristi u menstrualnom obliku.

Načela preventivne terapije statusa migrene kod žena

Kada menstrualne migrene na pozadini slabe konzervativne terapije s drugim lijekovima, neki liječnici savjetuju korištenje sljedećih tableta:

  • "Verapamil" - dnevna doza od 50-80 mg;
  • Propranolol - 50-80 mg;
  • "Amitriptilin" - 100 mg;
  • Topiramat - 100 mg;
  • Pripravci magnezija - 360 mg.

Kada gore navedeni lijekovi ne rade, preporuča se hormonska terapija. Najnovije kliničke studije uzimaju u obzir racionalnost oralnih kontraceptiva, terapiju zamjene estrogena. Korištenje ovih metoda korisno je za bolesnike koji trebaju kontracepciju. Indikacija za hormonsku terapiju napadaja migrene u žena:

  • endometrioza;
  • dismenoreja;
  • teška krvarenja;
  • kršenje mjesečnog ciklusa.

Korištenje kortikosteroida povećava vjerojatnost moždanog udara. Rizik se povećava čak i ako se koristi hormonska terapija s Excedrine ili njegovim analozima. Za oralno liječenje estrogenom, koristi se "Estradiol" (dnevna doza 30 mg), "Estrogen" (0,9 mg). Postoje transdermalni i tabletni lijekovi za napade migrene. Prve su brojne žbuke koje sadrže kemijsku supstancu. Lijek se postupno apsorbira i prodire kroz kožu, što daje trajni učinak uklanjanja boli.

Napadaji migrene su predvidljivi, jer se ponavljaju u redovitim razmacima. Sljedeći pogoršanje može se spriječiti uz pomoć kratkotrajne terapije. Ona počinje 2-3 dana prije očekivanog početka glavobolja. Za preventivne svrhe koriste se triptiani, estrogeni, NSAID. Kako bi se poboljšala terapija konzervativnim sredstvima, treba koristiti metode bez lijekova:

  • opuštanje;
  • korekcija rizika (stres, poremećaji spavanja, ishrana prehrane);
  • terapeutska gimnastika;
  • psihoterapija;
  • masaža.

Izbor kvalificiranog stručnjaka za obavljanje ne-droga je težak zadatak. Ako odaberete najbolju konzervativnu terapiju i kvalificirani maser, dugo možete zaboraviti na glavobolju.

Migrena tablete: popis i svojstva

Migrena je bolest živčanog sustava karakterizirana teškom glavoboljom. Glavobolja je tako izražena da prisiljava osobu da zaustavi sve aktivnosti, sakriti se od vanjskog svijeta. Napadak glavobolje s migrenom može trajati satima i danima bez prekida, uzrokujući nepodnošljivost pacijenta. Izbjegavajte glavobolje s migrenama, koristeći različite lijekove. O onim lijekovima koji postoje za liječenje migrene, njihove osobine i značajke primjene, možete saznati iz ovog članka.

Kako se pojavljuje migrena?

Migrena, pored glavobolje, popraćena je osjećajem mučnine, pojačanim povraćanjem, netolerancijom glasnih zvukova i jarkom svjetlošću. Obično je glavobolja lokalizirana u polovici glave, ali može biti i bilateralna.

Postoje dvije vrste migrene: sa i bez aure. Aura je čuvar glavobolje, uvijek je isti u jednom pacijentu. To je preteča svih neuroloških simptoma: vizualni (treperi pred očima munje, kratkoročni gubitak vida), senzorne (trnci, trnci, ukočenost u određenim područjima), motor (slabost u udovima) i druge. Migrena s aurom je uvijek nakon nekog vremena (5-60 minuta), nakon posljednje pojavljuje tipične glavobolje, tako da ti pacijenti znaju točno kada imaju bolove tamo. Ako pacijent ima vremena za uzimanje pilule od glavobolje odmah nakon pojave aure, tada može izbjeći pojavu neugodnih simptoma. U pravičnosti, vrijedi reći da ovo pravilo uvijek ne radi 100%. Međutim, šanse za sprečavanje boli su visoke.

Učestalost napadi glavobolje s migrenom je drugačija. Neki od njih pojavljuju se samo nekoliko puta godišnje, a drugi se brinu gotovo svakodnevno. U svakom slučaju, postoji potreba da se riješite bolnih bolova. Da biste to učinili, posvetite se lijekovima.

Svi postojeći lijekovi za liječenje migrene su uobičajeno podijeljeni u dvije skupine: uzimaju se za zaustavljanje napada i koriste se za sprečavanje njenog nastanka. U prvoj skupini lijekova svi pacijenti trebaju migrenu. Profilaktički lijekovi prikazani su samo onim pacijentima koji imaju konvulzije češće 2-3 puta mjesečno i prilično su teški.

U liječenju migrene postoje neke značajke:

  • lijekovi koji učinkovito uklanjaju glavobolju kod nekih bolesnika, nemaju nikakva potencijala za druge (i to uopće nije u pravilnosti propisivanja liječnika);
  • lijek koji je ranije ublažio simptome mogao bi nakon nekog vremena izgubiti svoju učinkovitost;
  • ako pacijent ima nekoliko različitih vrsta migrene (naprimjer, napadi sa i bez aure), tada lijekovi za uklanjanje glavobolje mogu biti različiti.

Ove značajke uzrokuju poteškoće u izboru učinkovitih sredstava za liječenje migrene, pa liječnik koji se liječi suočava s teškim zadatkom: odabir učinkovitog lijeka što je prije moguće s minimalnim brojem "pogrešaka".

Lijekovi za migrenu brzog djelovanja

U ovu skupinu lijekova uključuju se sredstva koja se koriste za zaustavljanje napada glavobolje. To jest, oni lijekovi koji se koriste već nakon boli ili tijekom pojave aure. Učinkovit i brz se smatra lijekom koji ublažava glavobolju (ili smanjuje njegovu težinu) u maksimalno 2 sata.

Popis preparata iz migrene brzog djelovanja izgleda ovako:

  • analgetici (uključujući kombinirani) i nesteroidni protuupalni lijekovi;
  • ergot pripravci;
  • triptana.

Analgetici i nesteroidni protuupalni lijekovi

Ovo je skupina lijekova s ​​kojima treba započeti liječenje migrene. Oni su simptomatski i pomažu u ublažavanju glavobolje. Najučinkovitiji u ovoj grupi su: askofen-P Solpadein, Sedalgin-Neo Pentalgin, ibuprofen (Nurofen, Faspik), naproksen (Bonifen), diklofenak (Voltaren®, Rapten Rapid).

Askofen-P je kombinacija paracetamola, acetilsalicilne kiseline i kofeina. Proizvodi se u granulama za pripremu otopine, kapsula i tableta. Preporučena doza je 1-2 tablete (kapsule) istodobno. Paracetamol i acetilsalicilna kiselina potenciraju (poboljšanje) učinak međusobno posjeduju analgetika i protuupalno djelovanje, a kofein doprinosi normalizaciji cerebralnih krvnih žila (tj ton, utječe na jedan od glavnih mehanizama migrenske glavobolje). Lijek je kontraindicirana u želučanom i duodenalnog ulkusa u akutnoj fazi, bronhijalne astme, trudnoće i dojenja, poremećaja koagulacije krvi, renalne i jetrene insuficijencije, teške povećanje krvnog tlaka.

solpadein sastoji se od kodeina, kofeina i paracetamola. Proizveden u obliku običnih i u vodi topljivih tableta (što ubrzava apsorpciju, a time i početak učinka). Kodein je snažan anestetik (odnosi se na medicinske narkotičke tvari) i jača djelovanje paracetamola. Da biste smanjili glavobolju, potrebno je uzeti najviše 1 tablete odjednom. Lijek je zabranjena za korištenje tijekom trudnoće i dojenja, glaukoma (bolesti s povećanom očnog tlaka), poremećaje krvi (anemija, trombocitopenija), hipertenzije.

Sedalgin-Neo sadrži u svom sastavu kodein, kofein, analgin (metamizol natrij), paracetamol, fenobarbital. Kodein i fenobarbital sami imaju analgetsko djelovanje i istovremeno poboljšavaju učinke paracetamola i analgina. Kontraindicirana pod istim uvjetima kao Ascoffen-P. Uzmi jednu tabletu s napadom migrene. Maksimalna jednostruka doza je 2 tablete.

Pentalgin sadržava paracetamol, naproksen, kofein, drotaverin hidroklorid, feniramin maleat, to jest tvari koje imaju analgetički, protuupalno djelovanje, normalizaciju vaskularnog tonusa i pruža se lako Cedar (umirujuće) učinak. Proizvedeno u tabletama, uzet je 1 tableta s glavoboljom. Pentalgin ne može se koristiti s ulcerativnim lezijama gastrointestinalnog trakta, krvarenje na svakom mjestu, trudnoće i dojenja, teške hipertenzija, astma, smetnji srčanog ritma, teške bolesti jetre i bubrega.

ibuprofen u dozi od 400-800 mg je prilično učinkovit u napadima migrene. Proizvodi se u obloženim tabletama, šumeće topljive tablete, u kombinaciji s kodeinom (Nurofen Plus). U kombinaciji sa soli L-arginina (Faspik) pruža brži analgetski učinak. Ibuprofen se ne smije koristiti u ulceroznog bolesti probavnog trakta, krvarenje u ranom postoperativnom razdoblju, značajne probleme s jetrom i bubrezima, trudnoće i dojenja.

naproksen sadrži samo jednu aktivnu tvar, međutim ipak ima dobar analgetski učinak. Kada se preporuča migrena, koristiti 2 tablete iznutra. Kontraindikacije su ista kao u Ibuprofen.

diklofenak pripada skupini nesteroidnih protuupalnih lijekova. Oblici doziranja sintetizirani su kako bi se osigurao brži početak analgetskog učinka u usporedbi s uobičajenim tabletama diklofenaka (npr. Rapent Rapid). Maksimalna dnevna doza iznosi najviše 200 mg. Ne preporučuje se hemofilija i drugi poremećaji koagulacijskog sustava krvi, trudnoća i laktacija, erozivni i ulcerozni procesi u crijevu.

Svi ti lijekovi nazivaju se tzv. "Prva pomoć" za migrene. Unatoč izglednoj sličnosti analgetika i nesteroidnih protuupalnih lijekova, prilično je česta da je jedan lijek učinkovit za ublažavanje napada, a drugi nije. U dijelu, to je razlog takve široke palete takvih sredstava. Važno je spomenuti da zlouporaba takvih lijekova (što znači redovita, skoro svakodnevna uporaba) može dovesti do formiranja druge vrste glavobolje - zlostavljanja, koje je teško liječiti. Granica korištenja analgetika je 15 dana mjesečno.

Oni bolesnici koji nisu prikladni analgetici i nesteroidni protuupalni lijekovi ili koji imaju kontraindikacije za njihovu upotrebu, preporučili su upotrebu druge skupine lijekova - ergot pripravaka.

Ergot pripravci

Ova grupa lijekova pruža tonicni učinak na krvne žile, ima antiserotonin aktivnost, što je razlog za analgetski učinak migrene. Ovi lijekovi su učinkoviti samo s glavoboljom migrene i potpuno su beskorisni u drugim vrstama glavobolje.

U pripravke koji sadrže samo alkaloide ergota, nose ergotamin i Dihidroergotamin (Clavigrenin). Oni se mogu koristiti oralno u obliku kapi (ili pod jezikom), subkutano, intramuskularno i intravenozno.

Kombinirani oblici ovih lijekova u kombinaciji s kofeinom (Cofetamin, Cofergette, Nomigren) u obliku tableta, kao i u obliku nazalnih sprejeva (Digidergot). Oblik doza je vrlo povoljno i učinkovito u obliku spreja za nos jer omogućuje brzo se apsorbira aktivnu tvar s nosne sluznice i ne pridonosi jačanju mučnina i povraćanje u napadu (kao što se može koristiti tablete). Maksimalna doza za napad je 4 injekcije. Kada koristite ove lijekove, trebate odustati od pušenja, kako ne bi izazvali grčenje perifernih krvnih žila i poremećaja cirkulacije.

ergot-lijekovi se ne koriste u bolesnika s koronarnom bolesti srca i anginu, nekontroliranom hipertenzijom, teške insuficijencije jetre, trudnoća i dojenja, okluzivnih vaskularnih bolesti.

U nekim slučajevima, tabletirani oblici ergot pripreme koriste se ne samo za zaustavljanje napada glavobolje, već i za sprečavanje njihova nastanka. U tom se slučaju upotrebljavaju nekoliko tjedana.

Triptani iz migrene

Ti lijekovi postoje već više od jednog stoljeća, iako su najčešće korišteni tek posljednjih nekoliko desetljeća. Oni se nazivaju triptani jer su kemijski derivati ​​5-hidroksitriptamina.

Mehanizam djelovanja triptana temelji se na:

  • njihova sposobnost povezivanja s receptorima vaskularnog zida, uzrokujući sužavanje cerebralnih žila;
  • sposobnost da se blokira pojava boli na razini trigeminalnih živčanih receptora, osiguravajući inervaciju glave i lica;
  • sposobnost da utječu na druge simptome migrene, pored glavobolje (to jest, oni su učinkoviti uz istodobnu mučninu, povraćanje, svjetlo i fobiju).

Takvo polimorfno djelovanje triptana također uzrokuje njihovu široku primjenu u slučaju migrene.

Triptani su dostupni u različitim oblicima doziranja: tablete, supozitorije (supozitorije), nazalni sprejevi. Svijeće (Trimigren) i sprejevi (Imigran) preporučuju se s teškim mučninom i povraćanjem.

Najčešći lijekovi u ovoj skupini su Sumatriptan (Imigran, Rapimed, Sumamigren, Amigrenin), Zomig (Zolmitriptan), Relpax (Elektriptan), Noramig (Naratriptan). I iako svi imaju isti mehanizam djelovanja, ali samo jedan može biti učinkovit u svakom pojedinom slučaju.

Triptani, osim zaustavljanja napadaja migrene, također se mogu koristiti za sprečavanje njihova nastanka (iako u Rusiji nije bilo pouzdane studije). U tom slučaju postavite tabletni oblik nekoliko tjedana.

Kontraindikacije za korištenje triptans su 18 godina i stariji od 65 godina, ozbiljna bolest od strane kardiovaskularnog sustava (infarkt miokarda, moždani udar), brojeva visokog krvnog tlaka, netolerancije triptans.

S tim što početi liječenje migrene?

Postoje opća načela za liječenje napadaja migrene, koji se u većini slučajeva opravdavaju:

  • početi liječenje koristi analgetik ili njihovu kombinaciju (uključujući nesteroidne protuupalne lijekove);
  • ako upotreba analgetika nije imala učinak (u trajanju od 45 minuta) treba uzeti triptoan;
  • ako je tripton bio neučinkovit, tada je u sljedećem napadu potrebno koristiti "drugi tripatit", to jest lijek druge tvrtke ili drugu aktivnu tvar;
  • ako se tijekom 3 napada na migrene analgezu pokazalo neučinkovitim, tada je za sve slijedeće potrebno odmah uzeti triptan;
  • ako napad glavobolje nije tipičan (tj. pacijent ne može utvrditi da li je to migrena ili druga vrsta glavobolje), tada treba uzimati nesteroidni protuupalni lijek.

Sredstva za prevenciju napadaja migrene

Ovi lijekovi se koriste samo u slučajevima čestih (više od 2-3 puta mjesečno) i teškim napadima migrene (nemogućnost da rade svoj posao i bave se dnevnim aktivnostima, opetovano povraćanje, trajanje napada više od 8-12 sati).

Odluku o korištenju takvih lijekova treba preuzeti samo nadležni liječnik!

S preventivnom svrhom može se koristiti:

  • β-adrenoblokova (Anaprilin, Obsidan);
  • antidepresivi (najučinkovitiji i najsigurniji su preparati nove generacije Simbalta, Velafax, Ixel);
  • antikonvulzivi (Valproat i topiramat, Gabagamma);
  • blokatori kalcijevih kanala (Nifedipin);
  • niz drugih lijekova (Sandomigran, Metisergide, neki nesteroidni protuupalni lijekovi).

Opće načelo korištenja svih tih sredstava je dovoljno trajanje. U nekim slučajevima, smanjenje napada migrene događa se nakon prvog mjeseca uzimanja lijeka, u drugima - to može potrajati šest mjeseci. Zato bi odabir trebao obaviti liječnik uzimajući u obzir postojeće bolesti ovog pacijenta, a također uzimajući u obzir i druge lijekove koje pacijent neprestano koristi (na primjer, za liječenje hipertenzije).

Nove lijekove za migrene

Trenutačno je razvijen transdermalni flaster koji sadrži Sumatriptan (zvan Zelrix). Ovaj oblik otpuštanja je još prikladniji od nazalnog spreja, ali osim toga također ima sposobnost zadržati terapeutsku koncentraciju lijeka u krvi već duže vrijeme, zaobilazeći gastrointestinalni trakt. Prema tome, upotreba tryptana u obliku flastera može smanjiti učestalost nuspojava i poboljšati podnošljivost lijeka. Ovo je dobra alternativa uobičajenim oblicima doziranja u obliku tableta.

Uz zakrpe, razvijena je sumatriptanska injekcija bez igle bez doze koja dozvoljava da se 6 mg Sumatriptana primijeni ispod kože, ali bez injekcije. Lijek dobiva ispod kože malim uređajem koji injektira plin i lijek dušika kroz malu rupu na koži stotinama sekunde. Ovaj oblik za doziranje je neophodan za one pacijente kojima se ne pomažu tabletni oblici triptana i koji nisu u mogućnosti zaustaviti napadaje migrene s injekcijama.

Također se razvija posebni oblik doziranja dihidroergotamina, koji će se primjenjivati ​​inhalacijom kroz usta, ali učinkovitost će tada biti jednaka intravenskoj injekciji. To će omogućiti pacijentu da zaustavi ozbiljan napadaj migrene kod kuće ili na poslu, umjesto da čeka bolničko liječenje u bolnici.

U fazi kliničkih ispitivanja postoji i aerosolni oblik Proklorperazina. Lijek ulazi u donje dijelove dišnog sustava uz pomoć posebnog inhalatora (slično instrumentima koji se koriste za liječenje bronhijalne astme), gdje se apsorbira u krvožilni sustav. Učinak je također usporediv s intravenoznom primjenom. Dokazano je da ta supstancija eliminira ne samo glavobolju, već i mučninu i povraćanje, ali samo uz intravenoznu upotrebu. Budući da je aerosolni oblik usporediv s injekcijom, kako to kažu istraživači, to znači mogućnost korištenja kod kuće.

Trenutno se provode studije o učinkovitosti i sigurnosti primjene nove serije lijekova za liječenje migrena - CGRP receptorskih blokatora. To su takvi lijekovi kao Telcohepant (u tabletama), Olcegepant (za intravenozne injekcije). Mehanizam njihova djelovanja temelji se na sposobnosti zaustavljanja boli s migrenama, bez sužavanja posuda, bez utjecaja na druge sustave tijela i stoga ne stvaranju nuspojava. To znači mogućnost njegove uporabe u bolesnika s kardiovaskularnim bolestima.

Do danas su objavljeni rezultati jedne kliničke studije, što upućuje na istu učinkovitost Telcohepanta i zolmitriptana u liječenju napadaja migrene, ali značajno manje nuspojava kod korištenja Telcohepanta. Moguće je da će ovaj lijek uskoro postati vrijedna alternativa triptoznima u liječenju migrene.

Stoga, za uspješno liječenje migrene, trenutno postoji veliki broj lijekova. Njihov arsenal se stalno nadopunjuje novim oblicima doziranja ili čak novim lijekovima. Izbor sredstava za liječenje napadaja migrene u svakom pojedinačnom slučaju nije jednostavan zadatak, koji zahtijeva razmatranje velikog broja čimbenika. Rješenje ovog problema moguće je samo uz pomoć iskusnog i kompetentnog liječnika.

"Medicinski pregled", intervju prof. Tabeyeva G. R. "Triptani - specifičan tretman za migrenu":